5 užitečných tipů pro motivační dopis

Je velmi příznivá doba pro hledání nového zaměstnání. Pracovní portály i tištěná inzerce jsou plné nabídek volných pracovních míst. Poptávky po nových pracovnících se šíří po sociálních sítích, na nástěnkách škol i mezi známými. Jak správně napsat motivační dopis?

 

Nerozlučná dvojice, životopis a motivační dopis

Odpovědi na pracovní nabídky dnes zasíláme zpravidla elektronicky. Přílohou emailu je strukturovaný životopis. Textem emailu je motivační dopis. Jeho cílem je zaujmout zaměstnavatele natolik, aby si uložil nebo přímo vytisknul životopis k bližšímu prostudování a pozval vás na pohovor.

1. Forma motivačního dopisu

Motivační dopis má být stručný, ale musí odpovědět zaměstnavateli na několik otázek. Měl by se dozvědět něco o vás, jako o člověku. Životopis je strukturovaný, motivační dopis může mít trošku osobnější formu. Nesmíte však zapomenout, že se stále jedná o velmi formální vztah zaměstnavatel a možný budoucí zaměstnanec. Buďte zdvořilí, pište v delších větách, ale snažte se vystihnout podstatu sdělení.

 

2. Co patří do motivačního dopisu

V motivačním dopise odpovídáte zaměstnavateli na to, proč by si měl na pohovor pozvat právě vás. Není správně, když pouze uvedete, že jste podobnou pracovní pozici vykonávali. To si může personalista přečíst v životopise. Měl by se dozvědět co vás na pracovní pozici láká, proč se vám líbí, proč vás baví, v čem jste lepší než ostatní kandidáti. Co vás přimělo reagovat na zveřejněný inzerát.

 

3. Představte své vlastnosti

V motivačním dopise můžete uvést některé vaše klíčové dovednosti a schopnosti, které se váží k vykonávané pracovní pozici. Máte výborné komunikační schopnosti, jste pečliví, svědomití, zodpovědní, samostatní. Vyzdvihněte přednosti, které patří tomu, kdo by měl nabízené místo vykonávat.

4. Co nepatří do motivačního dopisu

Je toho mnoho, co do motivačního dopisu nepatří. Základní rada je, nepiště nic, co si může zaměstnavatel přečíst v životopise. Žádným způsobem se nedotýkejte otázky nabízeného platu. Nepište, že některé z požadovaných bodů v inzerátu nesplňujete. Do prvního kontaktu se zaměstnavatelem nepatří ani vaše zdravotní omezení nebo překážky v práci.

 

5. Praktická doporučení

Není třeba uvádět, kde jste našli inzerát, ale uveďte, o kterou pracovní pozici se jedná. Firma může mít otevřeno více výběrových řízení. Nereagujte najednou na několik pracovních pozic od stejného zaměstnavatele. Nevkládejte do textů žádné grafické prvky, nepoužívejte jiné styly písma. Nezasílejte fotografii, pokud to není zaměstnavatelem přímo požadováno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *