Životopis – tipy a triky

Každý z nás se může v dnešní době dostat do situace, že si bude muset hledat nové zaměstnání. Prohledáte všechny možné inzeráty, navštívíte úřad práce, dostanete typy od známých. A začnete se o novou práci ucházet.

První, co po vás bude potencionální zaměstnavatel požadovat, je profesní životopis. Ten bude promlouvat vašimi ústy a bude vaší vstupní vizitkou. Na to, abyste své „CV“, jak se dnes říká (curriculum vitae), dobře sepsali, je třeba se pořádně připravit.

  • Tento dokument vypovídá o vašem dosaženém vzdělání a obsahuje seznam vašich pracovních zkušeností. Uvědomte si však, že CV není článek, nepište ho jako vyprávění a nepoužívejte složitá souvětí. Vaše formulace vět má být stručná, ale přitom výstižná.
  • Zásadní pro profesní životopis je vyvarovat se gramatických chyb! Na to si dejte obzvlášť dobrý pozor, případně někoho požádejte, aby si text po vás ještě přečetl. Nepoužívejte hovorové výrazy.
  • Dbejte na přehlednost životopisu a grafickou úpravu – použijte maximálně dva druhy písma a totéž se týká i barevnosti – hovoříme pochopitelně o CV psané na počítači, formát A4; ručně psaný životopis se dnes již nepovažuje za vhodný. Tak nezapomeňte, že právě ten váš musí zaujmout na první pohled, abyste měli výhodu před ostatními uchazeči.
  • Do životopisu pište pravdu… Pokud byste ho příliš „přikrášlili“, je možné, že vás nejspíš pozvou i na pohovor, ale při něm se pravda ukáže a vaše šance jsou ty tam…, tak pozor na to!
  • Pokud pro zahraničního zaměstnavatele píšete CV v cizím jazyce, bývá dobrým zvykem přiložit i jeho český překlad.

Životopis tvořte jako strukturovaný – v záhlaví uveďte své osobní a kontaktní údaje, pokračujte informacemi o vzdělání a po té sepište chronologický průběh zaměstnání, jimiž jste prošli, a to od současnosti do minulosti.  Pak můžete uvést své jazykové, případně další odborné znalosti a schopnosti, jako např. řidičský průkaz, strojopis, kurzy, rozsah ovládání PC, a podobně. Někdy je dobře zmínit se i o svých osobních zálibách. Tímto způsobem se vám podaří strukturu CV rozčlenit do logických celků, čímž získá na přehlednosti.

Jestli ani teď ještě nevíte jak na to, vyhledejte si na internetu některé vzory strukturovaných životopisů – jsou přehledné a personalisté se v nich dobře orientují.

Ukázkový životopis zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *