Nepříjemné otázky při pohovoru. Jak na ně?

Bohatá nabídka volných pracovních míst láká k posunu v kariéře. K novému pracovnímu místu vede cesta přes výběrové řízení, jehož součástí je i osobní pohovor. Máte šanci představit své přednosti a dozvědět se více o pracovní pozici. Součástí pohovoru ale bývají i nepříjemné otázky. Nemusíte být nervózní, připravte se na ně!

Nejasný začátek

Nepříjemná otázka vás může čekat už na úvod pracovního pohovoru. Méně zkušený personalista začíná pohovor větou: „Tak nám o sobě něco řekněte.“ Je třeba se držet vašich pracovních zkušeností, odpovídat spíše stručně a vyzdvihnout ty zkušenosti, které mají vazbu na novou pracovní pozici. Personalista sleduje, zda se držíte tématu, které skutečnosti považujete za důležité i jak dlouho mluvíte. Zda se vyjadřujete spisovnou češtinou a kam směřujete při povídání váš pohled. Na úvod můžete i uvést vaši motivaci, proč máte zájem o novou pracovní pozici.

 

Odhalte nitro

Téměř u každého pohovoru se objeví otázka ohledně vašich schopností a nedostatků. Personalista se snaží zjistit, jaké jsou vaše silné a slabé stránky. V naší kultuře je stále hluboce zakořeněno, že kdo se vychvaluje je terčem posměchu. Možná i proto máme problém uvědomit si naše kvality a dokázat schopnosti dostatečně vyzdvihnout. Ostych stranou! Osobní kvality představte bez obav. Nepoužívejte věty: „Myslím, že jsem pečlivý,“ nebo „asi mám dobré organizační schopnosti“. Musíte znít sebejistě. Zkuste si otázku nacvičit předem. O pomoc můžete poprosit i vaše okolí. Nechte si sdělit, jak vás vnímají vaši blízcí. Seznam silných stránek bude jistě široký! Slabé stránky zkuste okomentovat jako něco, co vám ukazuje prostor pro zlepšení. Vyberte ty, které nesouvisejí s nabízenou pracovní pozicí. Pokaždé, když některou ze slabých stránek zmíníte, ihned řekněte, co konkrétního děláte pro její zlepšení.

 

Seznamte se s firmou

Na úvod pracovního pohovoru se nejčastěji setkáte s otázkou, proč jste odpověděli na inzerát. Proč právě tato pracovní pozice, proč právě tato firma. Na každý pohovor se připravte tak, abyste věděli o zaměstnavateli co nejvíce. Zjistěte si informace z internetových stránek firmy, poptejte se širšího okolí. Láká vás práce pro firmu s pevným postavením na trhu nebo jste reagovali na inzerát z důvodu zajímavé pracovní náplně a příliš nezáleželo na tom, kdo místo nabízí? Informace o aktivitách firmy si zjistěte i ve druhém případě! Zaměstnavatele bude zajímat, zda jste věnovali čas přípravě na pohovor. Tím ukazujete zájem o místo.

Vaše cena

Otázce na výši mzdy, se bohužel nelze vyhnout. Snad vás uklidní skutečnost, že se na ni špatně odpovídá každému. Vodítkem vám bude menší průzkum trhu, prohlédněte si podobné pracovní pozice a budete mít představu o nabízené mzdě v oboru. Určitě si neříkejte o příliš nízkou částku ve snaze vyřadit konkurenci. Nejedná se o aukci pracovníků. Pro zaměstnavatele by to bylo signálem, že pochybujete o svých schopnostech. V odpovědi na otázku můžete uvést určité rozpětí a říci, že nižší hranici byste akceptovali v případě zajímavých benefitů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *