5x NE při odpovídání na pracovní nabídky

Vysněná práce na vás čeká možná při příští odpovědi na inzerát. Již máte sepsaný životopis a ujasnili jste si, co od nové práce očekáváte. Než se budete moci představit při výběrovém řízení je třeba udělat ten nejlepší dojem zaslanými dokumenty. Co nepatří do odpovědi na pracovní nabídku?

1. Pozor na fráze a prázdné věty

Odpověď na pracovní nabídku musí být věcná a měla by obsahovat informace, které jsou pro personalistu a budoucího zaměstnavatele relevantní. Nepište dlouhá souvětí, nesnažte se zaměstnavatele zahltit množstvím informací o vaší dosavadní praxi. Stručně představte svou motivaci a přednosti. Proč by si měl zaměstnavatel na pohovor pozvat právě vás?

 

2. Nepravdivé informace

Nikdy nesmíte lhát. V žádném z průvodních dokumentů se nesmí objevit údaj, který by neodpovídal skutečnosti. Neuvádějte do pracovní náplně úkony, které jste nevykonávali, nepište jazyk, který neovládáte. Počítejte s tím, že součástí výběrového řízení bývají i testy. Zaměstnavatel bude vaše znalosti prověřovat.

 

3. Neformální styl bez diakritiky a s překlepy

S rozšířením chytrých telefonů se objevují i velmi zkrácené odpovědi na pracovní nabídky odeslané z telefonu. Zpravidla jsou bez diakritiky, psané ve spěchu, neformálním stylem. Větám chybí čárky, pravopisná chyba je na každém řádku. Takovou odpověď si můžete dovolit, pokud se s adresátem dobře znáte. Odpověď na pracovní nabídku musí být zdvořilá a bez jakékoliv gramatické nebo stylistické chyby.

 

4. Nespěchejte

Odpověď se nesnažte odeslat ihned, jakmile objevíte pracovní nabídku. Personalista má delší čas na shromáždění dokumentů. Pečlivě si připravte materiály. Vhodné je nechat si gramatiku zkontrolovat třetí osobou. Ačkoliv se jedná o email odesílejte jej v pracovní dny a v pracovní době. Řada lidí kontroluje emaily i na telefonu a odpovědi zasílané v nočních hodinách znamenají nepříjemné pípnutí. Není to vaše chyba, a přesto budete mít drobný škraloup ještě před výběrovým řízením.

 

5. Jedna šablona

Na každou pracovní nabídku odpovídejte unikátně. Upravte životopis, vyzdvihněte ty zkušenosti, které se týkají nabízené pracovní pozice, použijte stejné obraty, jako jsou uvedeny v inzerované nabídce. Motivační dopis napište vždy nový. Nikdy nemějte nachystané materiály předem, které bez jediné změny rozesíláte zaměstnavatelům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *