Pracovat na živnostenský list, začít podnikat, stát se OSVČ, založit si s.r.o., to vše jsou hesla, která se honí hlavou každému, kdo chce využít svůj talent. Chodit každý den do zaměstnání nebo pracovat podle svého časového plánu? Vyřídit si živnostenské oprávnění je snadné, máte to zkoušet?
Dráha soukromého podnikatele
Jedno poučení říká, že schopný člověk pracovní místo nehledá, ale vytváří. Je na tom mnoho pravdy. Pokud jste aktivní osoba, jistě vás napadne, že to, co umíte může sloužit ku prospěchu jen vám a vaší rodině. Bojíte se opustit jistotu stabilního zaměstnání a vypravit se do neprobádaných vod podnikatelského prostředí? Jakmile budete mít dostatek informací, je snadné se rozhodnout pro jednu z variant. Určitě platí, že podnikání není cestou pro každého, zároveň je pravdou, že se někteří podnikání obávají úplně zbytečně. Jaké jsou výhody a nevýhody živnostenského oprávnění?
Máte podnikavého ducha?
Jako první je třeba odpovědět si na otázku, jestli jste vy tou pravou osobou, která by měla soukromě podnikat. Možná vám bude líp v zaměstnaneckém poměru. Pojďme se na problematiku podívat blíže. Pokud přemýšlíte o podnikání, máte jistě nějakou představu o tom, v jakém obchodním směru se realizovat. Něco umíte, máte jistou specializaci, mnoho let praxe z určitého oboru, nebo jen chcete proměnit koníčka ve výdělečnou činnost. To vše je možné. Nejtěžší na tom je určitě to počáteční rozhodnutí. Proto než jej učiníte, zkuste si udělat menší průzkum trhu. Bude o vaše služby zájem? Jaká je konkurence v oboru? Kolik si mohu účtovat za služby? Kolik musím mít měsíčně zakázek, aby se mi podnikání vyplatilo? Původní bilance vám napoví, jestli se do podnikání pouštět. Aktivní osoba s duší podnikatele touží využívat svůj potenciál ve vlastní prospěch. Těší se na možnost seberealizace, líbí se mu představa, že si bude moci organizovat denní rozvrh podle svého a nebojí se malinko zariskovat.
Výhody práce na živnostenský list
Podnikání je dnes velmi snadné. Nacházíme se v období hospodářského růstu a je velký prostor pro realizaci vlastních podnikatelských aktivit a nápadů. Jako OSVČ si budete moci naplánovat práci podle svých časových možností a nebude vás nic omezovat. Limitem vám je jen vaše vlastní osoba. Budete si chtít vydělat více? Můžete! Takovou možnost vám stěží poskytne váš zaměstnavatel. Pracovat budete jen v těch hodinách a dnech, které vám vyhovují. Vaše příjmy budou mnohem vyšší a můžete se těšit i na nižší daňovou povinnost. Podnikáte obvykle v oboru, který vás zajímá a baví. Vaše práce bude zábavou.
Nevýhody práce na živnostenský list
Na první pohled se může zdát, že jako podnikatel, ztratíte jistotu stálého příjmu. Pokud budete mít předem zmapovaný trh a několik dohodnutých objednávek o příjmy se nemusíte bát. Většinou to dopadá tak, že spíše nemáte prostor pro to, je realizovat všechny. Také je třeba zmínit, že i váš zaměstnavatel se může dostat do potíží a z jistoty je nejistota. Jako soukromého podnikatele vás čeká administrativní zátěž, budete si muset vyřídit živnostenské oprávnění a alespoň rámcově se zorientovat v zákonech a předpisech. Je dobré přijmout někoho, kdo vám povede daňovou evidenci. V podnikání budete obvykle platit nižší odvody na sociální pojištění. Zvažte formu spoření na důchod.
Stále si nejste jisti, jestli je dráha podnikatele to pravé pro vás? Nevadí. Za zkoušku dáte jen tisícovku. Vyřiďte si živnostenské oprávnění a pusťte se do podnikání při zaměstnání.