Vyjednávání o platu

Ať už nastupujeme do nového zaměstnání nebo chceme být povýšeni v tom současném, nevyhneme se rozhovoru se zaměstnavatelem, při kterém budeme probírat náš plat. Při této diskusi bychom měli vyjednávat, abychom dosáhli, co nejvyššího ohodnocení. Není to jen tak. Až pětina lidí si nikdy neřekne o větší částku a přistoupí vždy na návrh protistrany. Většinou se bojí říct si o víc. Požádat o navýšení platu je stresující, ale při dobré přípravě nemůžete nic ztratit. Minimálně zjistíte, nakolik si vás a vašich schopností zaměstnavatel váží.

Připravte se dopředu

Před tím, než sdělíte zaměstnavateli své požadavky, měli byste vědět, kolik berou lidé na stejných pozicích jako vy. Zkuste najít podobné nabídky na internetu. Například stránka Glassdoor srovnává kariérní informace včetně mezd. Tak získáte určitou představu o intervalu, ve kterém by se váš plat měl pohybovat.

Srovnejte si v hlavě, za kolik jste ochotni ještě práci vzít, a jaká částka by pro vás byla optimální, kdyby vám ji zaměstnavatel nabídl. Z intervalu, který jste si před tím vyhledali, si vyberte horní mez a na ní začněte vyjednávat. Studie vysokých škol ukázaly, že je výhodné sdělit konkrétnější číslo než číslo zaokrouhlené. Místo 20 000 Kč si tak řekněte o 22 500 Kč. Zaměstnavatel pak bude mít pocit, že jste investovali spoustu času do průzkumu trhu.

Pokud žádáte o zvýšení mzdy v současném zaměstnání, je dobré připravit si souhrn všeho, čeho jsme v práci dosáhli. Při samotném vyjednávání budete mít k ruce pádné argumenty, proč jste pro zaměstnavatele přidanou hodnotou.

Tipy na úspěšné vyjednávání

  • Vejděte do místnosti sebevědomě s úsměvem na rtech. Snažte se nabít protistranu pozitivní energií.
  • Ukažte, co jste dokázali. Ale hlavně mluvte o tom, co byste dokázat mohli. Častý dotaz při přijímacím pohovoru je, kolik vyděláváte v současnosti. Pokud vás zrovna platí málo, vyhněte se přímé odpovědi, místo toho mluvte o vaší hodnotě na trhu práce.
  • V případě, že jako první dal karty na stůl zaměstnavatel, neakceptujte nabídku hned.
  • Nepoužívejte interval, ale řekněte přesné číslo, které jste si připravili.
  • Buďte milí, ale neustupujte snadno.
  • Uvědomte si, jestli jsou pro vás přitažlivé nabízené zaměstnanecké bonusy, a jakou mají pro vás prioritu vzhledem k výši mzdy. Týden volna navíc možná stojí za to, ale takový firemní mobil možná jen znamená, že vám budou volat z práce v pět ráno a o víkendech.

Po skončení vyjednávání si uvědomte, že nebylo vaše poslední. Za rok či dva na vás budou navaleny další povinnosti nebo budete chtít povýšení. Nebojte se říct si vždy o plat, který vám má spravedlivě náležet!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *