4 tipy pro úspěšný pracovní pohovor

Čeká vás pracovní pohovor, který by mohl být prvním krokem k vysněné kariéře? Ukončili jste studia a rozhlížíte se po zajímavé pracovní nabídce? Vracíte se do zaměstnání po delší pracovní pauze. Pro všechny platí stejná pravidla. Nepodceňte přípravu!

1. Začněte přípravou

Na každý pohovor se připravte zvlášť. Ačkoliv se skladba otázek u pracovních pohovorů může opakovat, vždy odpovídejte ve vztahu k nabízené pozici. U každého zaměstnavatele tak můžete vyzdvihnout jiné silné stránky a rozhovořit se o jiných úkolech, které jste zastávali na bývalých pozicích. Mějte připraveny odpovědi i na nepříjemné otázky ohledně toho, proč jste skončili v bývalém zaměstnání, jaké jsou vaše slabé stránky a jakou si představujete výši platu. Nastudujte si, v jakém oboru firma působí a snažte se znát co nejvíce o její činnosti nebo výrobcích. Pečlivě si promyslete motivaci. Proč chcete právě toto pracovní místo?

 

2. Formální oblečení

Na pohovor se oblečte formálně, ale tak, abyste se cítili pohodlně. Oblečení by mělo být dvouvrstvé. Pánové košili a sako, dámy oblékají díl i přes šaty. Pánové nic nezkazí oblekem, případně kalhotami a košilí. Dámy si musí pohlídat zahalení ramen, délku sukně a vyzývavý výstřih. Na pohovor nepatří výrazné doplňky ani umělé nehty v křiklavém provedení. Vždy zahalte tetování a piercing sundejte. Dámy obouvají boty na podpatku. Raději nízký a širší, aby vám bylo pohodlně.

 

3. Řeč těla

Ačkoliv jste nervózní, snažte se trému zvládnout. Dejte si pozor na těkavé pohyby rukou, nehrajte si s vlasy, páskem, propiskou. Nikdy nežvýkejte. Dívejte se co nejvíce do očí tomu, kdo otázku položil, oční kontakt však navazujte i s ostatními přísedícími. Usmívejte se a buďte milí a zdvořilí. Mluvte dostatečně hlasitě, raději pomaleji. Používejte spisovnou češtinu. Nikdy si nesedněte, dokud vám místo nenabídnou. Pokud kouříte, dejte si pozor na cigaretový zápach. Několikrát si nacvičte správný stisk rukou.

 

4. Jak na psychotesty

U řady pohovorů se můžete setkat s různými testy vaší osobnosti. Platí jednoduché pravidlo. Buďte upřímní. Nesnažte se odhadovat správné odpovědi. Nesnažte se vyplnit test tak, aby vycházely vlastnosti odpovídající pracovní pozici. V žádném případě se vám takový trik nepodaří. Psychotesty bývají velmi přesné a záměry uchazečů o drobné upravování skutečností jsou ihned odhaleny.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *