O zvýšení platu si musíte říci

Myslíte, že zaměstnavatel pravidelně ocení vaše schopnosti a přínos pro firmu a bude vám zvyšovat mzdu? Ne! Zavedenou praxí je, že si o zvýšení mzdy musíte říci. Jak se na nepříjemný rozhovor připravit? A jaké máte možnosti, když zaměstnavatel vašemu přání nevyhoví?

Zboží za dobrou cenu

Na úvod je třeba si uvědomit, že pro zaměstnavatele jste nákladem. Jste výrobním faktorem, který za určitou cenu produkuje výsledky, které zaměstnavatel dále prodává. Čím větší je rozpětí mezi vaší cenou (vaší mzdou) a částkou, kterou zaměstnavateli vaše práce přináší, tím je zaměstnavatel spokojenější. Dobrovolně se nebude připravovat o velkou konkurenční výhodu v podobě levných pracovníků. Dobrovolně nebude zaměstnancům přidávat, když jsou se svým mzdovým ohodnocením spokojení. Jak ví zaměstnavatel, že jste s nabízenou mzdou spokojeni? Tak, že ráno přijdete do práce a vyplníte zadané úkoly. Zaměstnavatel nebude vědět o tom, že chcete zvýšit mzdové ohodnocení do té chvíle, než si o něj řeknete.

 

Pravidelné zvyšování mzdy

Existují podniky, kde je dobrým zvykem pravidelně zaměstnancům zvyšovat mzdu. Takových podniků je ale velmi málo. V ostatních firmách se zvýšení mzdy dočkáte až ve chvíli, kdy o ni požádáte. Kdy je správná chvíle? Určitě po uplynutí zkušební doby a dále vždy po několika odpracovaných letech. Správně by se s ohledem na inflaci měly mzdy zvyšovat každý rok. Pokud to tak není, o zvýšení platu si určitě můžete říci vždy po uplynutí dvou nebo tří let. Jinou situací je, pokud se změnila náplň vaší práce a postupně jste začali vykonávat úkoly nad rámec původní dohody, ale za stejných platových podmínek. Tam si můžete říci o zvýšení platu častěji.

 

Vyjednávací prostor

Jak moc vám na zvýšení platu záleží? A co uděláte v případě, kdy zaměstnavatel vaši žádost odmítne? Předem si promyslete odpovědi na otázky. V žádném případě nezmiňujte odchod z firmy, pokud nejste připraveni pracovní místo opustit! Nejlépe se jedná těm, kteří absolvují úspěšně pracovní pohovor a mají nabídku od konkurence. V takovém případě zpravidla zaměstnavatel konkurenční nabídku vyrovná.

Jak si o zvýšení platu říci

Nikdy neřešte zvýšení platu ve spěchu. Dohodněte si krátkou schůzku, jednejte v klidném prostředí. Předneste svůj požadavek. Vždy řekněte konkrétní částku. V žádném případě nezmiňujte některý z osobních důvodů. Zaměstnavatele nezajímá, že platíte vyšší hypotéku nebo že máte druhé dítě. Můžete zmínit vaše konkrétní přínosy pro firmu.

 

Buďte otevření jednání

Nechcete opouštět stávající práci? Nestavte zaměstnavatele okamžitě do pozice, ze které není úniku. Představte vyjednávací prostor. Řekněte zaměstnavateli, že pokud není možné zvýšení mzdy, jste ochotni zůstat za stávající mzdu pouze pokud vám zkrátí pracovní dobu, sníží množství pracovních úkolů, dá k dispozici služební auto nebo jinou formou zvýší benefity. V takovém případě jistě najdete kompromis. Kompromis by měl být pouze dočasný. Je váš požadavek na zvýšení mzdy adekvátní a oprávněný? Jistě ano! Zeptejte se zaměstnavatele, za jak dlouho zvýšení mzdy znovu projednáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *