Práce z domova, jeden z nejvíce populárních benefitů

S nadsázkou by se dalo tvrdit, že i prodavačka v cukrárně dnes požádá zaměstnavatele o home office. Práce z domova se stává stále oblíbenější formou zaměstnání. Pro některé je to při hledání nového pracovního postu dokonce rozhodující faktor. Na co si dát u práce z domova pozor?

Oblíbený benefit nebo hlavní způsob práce

Práce z domova bývá chápána dvěma rozdílnými způsoby. První se označuje jako homeworking. Jedná se o zaměstnání, kde není požadována žádná účast pracovníka v sídle společnosti. Úkoly jsou mu zadávány prostřednictvím interní sítě nebo emailem. V krajním případě se pracovník při homeworkingu nemusí nikdy osobně setkat se svým zaměstnavatelem ani z žádným z kolegů. Druhým způsobem je práce z domova formou home office. Dnes už takovou nabídku naleznete u řady pracovních pozic a je to velmi vítaný benefit. Část týdne stráví pracovník v sídle společnosti, ujasní si zadání úkolů a dílčí věci si poté zpracuje doma. Podle domluvy dochází do kanceláře na schůzky a porady. Home office se může týkat dvou dní v týdnu nebo i dvaceti dní v měsíci.

Výhody práce z domova

Být pánem svého času a mít možnost věnovat se více rodině nebo koníčkům. To je hlavní motivace, proč toužíme po práci z domu. Ano, je třeba vykonat náročné úkoly a odevzdat je ve stejné kvalitě, jako byste je zpracovávali v kanceláři, ale je jen na vás, kdy se do nich pustíte. Někomu vyhovuje více práce za brzkých ranních hodin s vidinou volného odpoledne, jiný k práci usedá až večer, kdy město utichne. Někdo chce pracovat téměř bez přestávek několik dní a poté si užívat volno, jiný si práci proloží delšími přestávkami. Můžeme se pohodlně obléci, nemusíme se upravovat, vybíráme si místo a polohu, ve které se nám pracuje nejlépe. Jsme v prostředí kde se nám líbí a kde to máme rádi.

 

Úskalí práce z domova

Při práci z domova můžeme narazit na několik úskalí. Máme problém začít s prací a odkládáme činnost na pozdější dobu. Jsme vyrušování provozem domácnosti a toužíme uklidit nebo nakoupit, přitom lhůta pro odevzdání se blíží. Práce z domova vyžaduje disciplínu, schopnost time managementu i self managementu.

Práci z domova hledají často i ti, kteří touží jen po drobném přivýdělku. Pozor na nekalé praktiky těch, kteří se na popularitě práce z domova snaží vydělat. Nikdy nereagujte na nabídky, které jsou jakýmkoliv způsobem zpoplatněny a vždy si ověřte serióznost a pověst firmy nabízející přivýdělek formou práce z domu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *